Siyasi ve Kültürel İnternet Gazetesi
 Kürtçe     |   Türkçe

     
Ara
K O N F E RA N S
Rojawelat.net Yayın Hayatına Başladı

Basından

Dema Nû gazetesinin ziyaretleri sürüyor

17 Mart 2010; 14:15

 

Dema Nû/Ankara

 

Dema Nû gazetesi genel yayın Yönetmeni Arif Sevinç ve haber müdürü Ahmet Bulut Ankara’da, Mazlum Der, Taraf Gazetesi Ankara Temsilciliği ve AK Parti milletvekili Abdurrahman KURT’a bir dizi ziyaret gerçekleştirdiler.

 

Mazlum Der’i ziyaret

 

Hükümetin başlattığı Kürt açılımı çerçevesinde Dema Nû çevresinin görüşlerini çeşitli kesimlerle paylaşmak, Statükocu militarist kesime karşı değişimci çevrelerle daha sıkı etkileşmek amacıyla gerçekleştirilen görüşmelerden birini pazartesi günü, Ankara’da Mazlum-Der Genel Merkezi’ne gerçekleştiren Dema Nû heyeti, Genelbaşkan Yardımcısı Emrullah BEYTAR ile görüştü.

 

15 mart 2010 tarihinde Saat 12:00 da başlayan görüşmede, Arif Sevinç, Deng yayınları arasında çıkan “Kürt sorunu ulusal bir sorundur ve içeriğinin gerektirdiği biçimde çözülmelidir” Başlıklı broşürü sunarak,  Türkiye’nin demokratikleşme sorunları ile açılım politikaları ve Kürt meselesinin çözümüne yönelik Dema Nû çevresinin görüşlerini özetledi.

 

Mazlum Der’in görüşlerini aktaran Emrullah Beytar da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek,  daha sık diyalog geliştirmenin gerekliliğine vurgu yaptı.

 

Dema Nû heyeti  AK Parti milletvekili Abdurrahman KURT ile görüştü

 

15 Mart 2010 tarihinde  saat 14’te  TBMM’de AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt’u da ziyaret eden Dema Nû  heyeti, Kurt’a Deng Yayınları arasında çıkan Kürtçe Türkçe sözlüğü hediye etti.

 

Komkar-Wuppertal  tarafından düzenlenen Newroz etkinliğinde yaptığı konuşma için kendisini tebrik eden Arif Sevinç, Abdurrahman Kurt’a,  Dema Nû çevresinin açılım politikaları konusundaki görüşlerini içeren broşürü de sundu.

 

Hükümetin yürüttüğü açılım politikalarına yönelik kimi eleştirileri olsa da genel olarak  olumlu bulduklarını, Hükümetin statükocu, militarist kesimlerin provokasyonlarına, ırkçı-şoven  dirence rağmen daha kararlı ve cesur bir tutum geliştirmesi gerektiğini söyleyen Arif Sevinç Dema Nu çevresi olarak, olumlu adımları destekleyeceklerini ifade etti.

 

Dema Nû heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Abdullah Kurt, AK Parti Hükümeti’nin başlattığı “açılım” politikaları” konusunda çeşitli eleştirilerin olmasının doğal olduğunu “ancak bu politikaların samimiyetinden kuşku duyulmaması” gerektiğini söyledi.

 

Abdurrahman Kurt, hükümetin attığı olumlu adımlar karşısında pozitif bir tutum gösterilmesinin daha ileri ve olumlu politikalar için cesaretlendirici olacağına dikkat çekti.

 

Dema Nû heyeti, Taraf Gazetesi Ankara Temsilciliği’ni de ziyaret etti

 

Taraf’ın Ankara temsilcisi Alev Kemal ve Yazar Melih Altınok ile karşılıklı görüş alış verişinde bulunan Dema Nû heyeti, Açılım politikalarına yönelik görüşlerinin yer aldığı broşürü sundu.

 

Ziyaret 15 Mart 2010 tarihinde saat 16:30 da gerçekleşti.

 

Samimi bir havada geçen görüşmede Dema Nû geleneğini kısaca özetleyen Arif Sevinç, Dema Nû Gazetesi ve Deng Dergisi’nin son sayıları ile birlikte bir de Kürtçe – Türkçe sözlük hediye etti.

 

Sevinç, Taraf gazetesi’ni sempatiyle izlediklerini, kaliteli ve cesurca yürüttükleri yayın politikasını taktir ettiklerini belirterek, son siyasal gelişmeler ve Kürt hareketinin içinde bulunduğu durum konusundaki görüşlerini de aktardı.

 

Taraf gazetesi Ankara Temsilcisi Alev Kemal ise daha çok desteğe ihtiyaç duyduklarına dikkat çekerek, Dema Nû’nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade etti ve daha sıkı bir diyalog içinde olmak gerektiğini vurguladı.

Wednesday, March 17, 2010


  HyperLink

Add your comment:
 
Nav:
 
E-mail:
   
   
Peyam:
   
   

Rapor - Röportaj

Karikatür

Yazarlar