Siyasi ve Kültürel İnternet Gazetesi
 Kürtçe     |   Türkçe

     
Ara
K O N F E RA N S
Rojawelat.net Yayın Hayatına Başladı

Basından

Yavuz Koçoğlu ölümünün 10. yılında İstanbul’da anıldı

15 Ağustos 2010/19:16

 

Demokrasi ve Barış Partisi (DBP) Genel Başkan Yardımcısı ve Roja Teze Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Koçoğlu, ölümünün 10. yılında İstanbul Çıra Kültür ve Sanat Derneği’nde anıldı.

 

Dema Nû/İstanbul 

Yoldaşları, sevenleri, dostları ve Hak-Par yöneticilerinin katıldığı anma etkinliği, Yavuz Koçoğlu şahsında devrim ve Kürdistan şehitleri için saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından Dema NÛ Gazetesi İstanbul Temsilcisi Kamer Beysülen, Yavuz Koçoğlu’nun yaşamı ve mücadelesiyle ilgili konuşma yaptı,  ölümünden sonra, yoldaşları ve dostlarının onun için yazdıklarından bazılarını paylaştı.

Beysülen; Yavuz Koçoğlu; 1951 yılında Muş/Bulanık’ta dünyaya geldi. İlk orta ve liseyi memleketinde okudu. Ankara Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Devrimci mücadele ile öğrencilik yıllarında tanıştı. O, Ankara DHKD’nin (Devrimci Halk Kültür Derneği) çalışmalarını yürüten, yiğit ve yurtseverlerden bir tanesiydi. 12 Eylül faşist darbesi yaşandığında binlerce yurtsever ve devrimci gibi Yavuz yoldaş da içeri alındı. Ankara DAL’da ünlü işkenceci Kemal Yazıcıoğlu tarafından günlerce sorgulandı; kafasına asit döküldü, omurga kemiği kırıldı. Ama O, işkencecilere direndi, dost ve arkadaşlarının isimlerini vermedi” diye başladığı konuşmasını;  Yavuz Koçoğlu’nun, 1984 yılında cezaevinden çıkınca, arkadaşlarının isteğine uyarak yurtdışına çıktığını, devrimci saflara katılarak mücadeleyi orada sürdürdüğünü, sadeliği, cesareti ve kararlılığıyla devrimci ve yurtsever çevrelerde saygın bir yer edindiğini belirterek;

“Yavuz yoldaş ile birlikte çalışma olanağı bulmuş olanlar O’nun birçok üstün özelliğini bilirler. Ama en başta gelen özelliği dürüstlüğü, çalışkanlığı ve engel tanımayan kişiliğidir. O, sınırsız özveriyi ve gönülden bağlılığı yaşam tarzına dönüştürdü, yoldaşları için hep bir güven ve cesaret kaynağı oldu.

Yavuz yoldaş, ülkedeki mücadeleyi yükseltmek, devrimci değerleri yaşatıp kitlelere taşımak için, ilk fırsatta ülkeye döndü ve DEP’in ( Demokrasi Partisi) kuruluş sürecine katıldı. Bu partinin politik çizgisinden sapması ve yönetimin yaptığı yanlışlıklar üzerine partiden istifa etti.

Daha sonra DDP (Demokrasi ve Değişim Partisi)’nin kuruluşunda yer aldı ve Genel Başkan Yardımcısı oldu. DDP’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması üzerine, bu kez de DBP (Demokrasi ve Barış Partisi)’nin kuruluş çalışmalarına katıldı ve kongrede Genel Başkan Yardımcılığına seçildi.”

Yavuz Koçoğlu’nun, bu faaliyetlerinden dolayı defalarca gözaltına alındığını, baskı gördüğünü ancak onun, halkının özgürlüğü, demokratik bir ortamın sağlanması ve kalıcı bir barış için gecesini gündüzüne katmaktan vazgeçmediğini, hep ödünsüz ve cesur bir özgürlük savaşçısı olduğunu belirten Beysülen;

“Yavuz yoldaş; DBP’deki görevlerinin yanı sıra Deng Yayınlarının ve Roja Teze Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini de yapıyordu.  11 Ağustos 2000 tarihinde DBP’nin organize ettiği bir çalışmadan dönerken, geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi. Anısı mücadelemizde yaşayacaktır” dedi.

 

Yavuz Koçoğlu’nun ölümünden sonra, Ferhad Can, Nurettin Basut ve Şenel Gökçe’nin Roja Teze Gazetesi’nde yayınlanan yazılarından örnekler verildi ve KOMKAR’ın gönderdiği mesaj okundu.

 

Yavuz Koçoğlu’nun dostları, yoldaşları, sevenleri, Hak-Par Genel Başkan Yardımcısı Azad Sağnıç, Parti Meclisi Üyeleri Mahmut Döğer ve Aziz Akcan’ın katıldığı anma etkinliği, sevenlerinin onunla ilgili anılarını paylaşmasıyla sona erdi.
Sunday, August 15, 2010


  HyperLink

Add your comment:
 
Nav:
 
E-mail:
   
   
Peyam:
   
   

Rapor - Röportaj

Karikatür

Yazarlar